:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Przyszłość gorzowskiej katedry

Przyszłość gorzowskiej katedry

Przyszłość gorzowskiej katedry

1 lipca, podczas odprawiania mszy świętej, po godzinie 18 doszło do niewyobrażalnej tragedii. Na wieży XIII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia NMP pojawił się ogień i dym. Pożar szybko się rozprzestrzeniał i bezlitośnie trawił najsłynniejszy zabytek naszego miasta.  Od tego wydarzenia minęło już kilka dni. W akcji gaszenia kościoła katedralnego brało udział ponad 140 strażaków, z 30 zastępów. Pierwsze wozy strażackie pojawiły się na miejscu już po kilku minutach od zgłoszenia. Przez wyjątkowo długie godziny walczono z szalejącym żywiołem. Bano się o stan techniczny budynku, ponieważ istniało zagrożenie, że dojdzie do zawalenia konstrukcji. W konsekwencji, wokół katedry, utworzono szeroką strefę bezpieczeństwa. Przy dłuższy czas ruch samochodowy w okolicach katedry był zatrzymany. Na szczęście, dzięki ofiarności i ciężkiej pracy strażaków i mieszkańców miasta, udało się uratować wiele cennych przedmiotów, które zostały wyniesione w trakcie akcji gaśniczej. Woda niestety zalała wszystkie poziomy wieży i katedry, a także emporę organową, co przyczyniło się do znacznych strat. Dodatkowo, zniszczeniu uległą tarcza zegara, blacha na  kopule, a także drewniana konstrukcja wieży. Trzeba mówić o dużym szczęściu, że nie doszło do zawalenia ścian budynku, a w pożarze nikt nie ucierpiał. Iglica i kopuła katedry została zdemontowana. Wszystkie te elementy potrzebują gruntownego i czasochłonnego remontu. Po dogaszeniu pożaru wiele osób, w tym 40 kadetów, pomogło w pracach porządkowych – każda para rąk była na wagę złota, jednak mieszkańcy nie zwiedli, udowadniając, że jest to bardzo ważne dla nich miejsce. W momencie wybuchu pożaru, w Gorzowie Wielkopolskim trwały zabawy związane z Dniami Gorzowa i obchodami 760 rocznicy lokacji miasta. Zostały one odwołane.

Przewiduje się, że w katedrze  nabożeństwa nie będą odprawiane aż do końca roku. Na razie jest za wcześnie by mówić o konkretnym terminie remontu. Wiadomo jednak, że straty są znaczące i szacowane na ponad 10 milionów złotych. Mimo wysokiego ubezpieczenia, pewne jest, że nie pokryje ono wszystkich kosztów odbudowy i naprawy, dlatego też 9 lipca, podczas mszy świętej, we wszystkich kościołach diecezji, zbierano pieniądze, które zostaną przeznaczone na remont. Bardzo ważne informację spłynęły do nas z Sosnowca. Mieszkańcy tego miasta doskonale wiedzą, co przeżywają gorzowianie. 29 października 2014 r. w Sosnowcu doszło do podobnej tragedii - w katedrze Wniebowzięcia NMP wybuchł pożar. Wtedy też wiele kościołów, osób prywatnych i firm wspomogło odbudowę zniszczonego budynku. Doświadczeni przez los, ale wdzięczni mieszkańcy Sosnowca, ruszyli z pomocą gorzowskiej katedrze i już 16 lipca, we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej zostanie zorganizowana zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane na ręce przedstawicieli gorzowskiej katedry.  Pomoc zadeklarował także rząd premier Beaty Szydło i marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na oficjalnej stronie gorzowskiej katedry podane są informacje dotyczące możliwości finansowego wsparcia: Wszyscy, którzy pragną wesprzeć dzieło odbudowy zniszczonej na skutek pożaru katedry gorzowskiej, mogą dokonywać wpłat na następujące rachunki bankowe:

81 1020 1954 0000 7602 0101 3754

(rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej)

lub

25 1020 1954 0000 7102 0069 8399

(rachunek gorzowskiej parafii katedralnej)

W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”

Każda cegiełka ma ogromny wpływ na planowane prace związane ze zniszczonym kościołem katedralnym, dlatego też osobiście prosimy o pomoc.

 

Przedstawiamy także ważne informacje dotyczące opieki duszpasterskiej i odprawianych nabożeństw dopóki nie zostanie znalezione tymczasowe pomieszczenie:

 - Msze św. niedzielne będą odprawiane na placu katedralnym o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00. Ten porządek obowiązuje od niedzieli 9 lipca

- Msze św. w dni powszednie będą odprawiane o godz. 7.00, 8.30 i 18.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki (tzw. biały kościół - parafia ojców kapucynów).

- Kancelaria parafialna funkcjonuje normalnie - tzn. w budynku plebanii katedralnej przy ul. Obotryckiej 10. Obowiązuje porządek wakacyjny otwarcia kancelarii: w poniedziałki i czwartki w godz. 11.00-13.00 i 15.30-17.30.

Ciekawostką może być to, że duchowni zaproponowali intersujący pomysł na wykorzystanie nieużywanego budynku po domie towarowym „Kokos”, gdzie do niedawna znajdował się supermarket. Byłe Tesco zlokalizowane jest w najbliższej okolicy XIII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia NMP, co na pewno  zgromadziłoby wiernych na nabożeństwach. Wiele osób uważa, że jest doskonały sposób, by zapewnić mieszkańcom opiekę duszpasterską i dobre, oczywiście tylko na czas remontu katedry, miejsce do odprawiania liturgii. Zanim zapadnie decyzja, trzeba przygotować odpowiednią dokumentację, przeprowadzić kontrole bezpieczeństwa, otrzymać pozwolenia i zanalizować stan konstrukcji budynku, dlatego też decyzja jeszcze nie zapadła. Może to być idealne rozwiązanie na najbliższe kilka miesięcy. Jak na razie msze będą odbywać się także na Starym Rynku.  

Mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego spotkała ogromna tragedia, dlatego tak ważne jest by jak najszybciej zaczął odbudowę zniszczonej katedry. Straty liczone są w milionach złotych i niestety bez pomocy innych, nie będzie możliwości szybkiego naprawienia zniszczeń. Mamy jednak nadzieję, że ten scenariusz się nie sprawdzi i w najbliższej przyszłości, będziemy mogli znów cieszyć się najcenniejszym zabytkiem Gorzowa Wielkopolskiego.

katedra gorzów, pożar gorzów, pomoc gorzów, kibice gorzów, nabożeństwa gorzów, sosnowiec gorzów pomoc, katedra pw. wniebowzięcia nmp - komentarze opinie

 • gość 2017-07-11 07:31:47

  Jeżeli ludzie dają pieniądze na utrzymanie np. katedry,jej remont,odbudowę a rząd czy samorząd przeznacza środki na ratowanie obiektu z naszych podatków to taki obiekt musi być własnością Narodu a nie kleru.Jeżeli jest inaczej żadnej złotówki kler nie powinien otrzymać

 • gość 2017-07-11 07:39:52

  W takim przypadku kler mógłby odprawiać msze na bazie umowy z samorządem bez prawa żebrania w kościele na tacę .

 • Kzyz - niezalogowany 2017-07-11 12:51:57

  Plebania wynajmowala wierze katedry pod serwerownie wiec powinna pokryc remont z zarobionych na wynajmie pieniedzy

 • gość 2017-07-16 09:34:44

  Kzyz dobrze mówi. Jak ta stodoła płonęła to podejrzenia padały na anteny telefonii komórkowej? Gdzie są te pieniądze? Co z pieniędzmi z żebractwa w kościele i choćby na koncertach które miały być dla gorzowian z okazji ich święta a kazano cegiełki kupować. Niestety ciemny lud wszystko kupi.

 • Ryszard Warszawski 2017-07-25 22:32:26

  Po co tak plujecie Marksisci , wasz idol Marx i Lenin już nie zyją czas was tez się skończy lewacy

 • gość 2017-07-29 17:07:33

  Rysiu Pisowski żołnierzyku, mam nadzieję że nie bronisz czarnych sukienek tylko dla tego że też lubisz dzieci. Do sedna, moi poprzednicy to ludzie którzy mają otwarte oczy na świat, inteligencję oraz wiele innych rzeczy o których ty nawet nie masz pojęcia. Alergia na punkcie bandytów w czarnych sukienkach jest coraz bardziej powszechna i na dobrą sprawę nieuchronna. Nie mam nic do ludzi którzy bezgranicznie okupują kościoły i włażą tam gdzie światło nie dochodzi zepsutym do cna klerom. Wasza sprawa że dajecie się golić. Więc nie krzyżujcie wszystkich którzy mają inny światopogląd niż wasz.

Dodajesz jako: Zaloguj się