:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C rozproszone chmury

V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara 12-26 maja 2017

Kiedy: 2017-05-26 , godzina: 14:00

Koncerty - Muzyka, Festiwal Muzyki Współczesnej Wojciecha Kilara - zdjęcie, fotografia

Gośćmi Festiwalu i CEA-Filharmonii Gorzowskiej będą m.in. kompozytor Mikołaj Górecki, kompozytor sezonu artystycznego 2016/2017 Maciej Małecki, wiodący polski kwartet smyczkowy grający jazz - Atom String Quartet, kompozytor, pianista i dyrygent Adam Sztaba, pianista, Dyrektor Polish Music Center przy University of Southern California Marek Żebrowski, a także kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Jan Kanty Pawluśkiewicz. Z okazji wykonania Koncertu fortepianowego Henryka Warsa zaproszenie przyjęły również dzieci kompozytora - córka Diana Mitchell i syn Robert Vars, którzy będą Gośćmi Specjalnymi Koncertu Inaugurującego Festiwal.

W swej czteroletniej historii Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie i jednocześnie ważną propozycją na mapie festiwali w Polsce. Ponadto Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara dostrzeżony i doceniony został na arenie międzynarodowej, otrzymując w 2015 roku międzynarodowy certyfikat EFFE 2015-2016 - Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy, przyznawany przez grono ekspertów zgromadzonych przy Komisji Europejskiej. Jednocześnie - biorąc pod uwagę społeczne i kulturotwórcze znaczenie Festiwalu promującego muzykę i twórców XX i XXI wieku - staje się on nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim istotną kulturową wartością o zasięgu regionalnym. Dowodem tego może być choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie Festiwalem i obecność na nim wielu słuchaczy spoza Gorzowa.

V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara odbędzie się w dniach 12-26 maja 2017.

Choć formuła Festiwalu jest szeroka, to od pierwszej jego edycji mieści się w jasno określonych muzycznych ramach - jako inicjatorzy i organizatorzy Festiwalu staramy się bowiem, by jego program dał każdemu z odbiorców możliwość indywidualnego odkrywania i poznawania Muzyki XX wieku i Najnowszej. W ramach jednego wydarzenia prezentujemy więc różnorodne zjawiska muzyczne - dzieła symfoniczne, wokalno-instrumentalne, kameralne, a także muzykę organową czy brzmienia elektro-akustyczne z udziałem artystów sceny alternatywnej.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, podobnie jak w poprzednich latach, festiwalowa publiczność będzie miała okazję, by posłuchać utworów wielkich polskich kompozytorów - Henryka Mikołaja Góreckiego, Henryka Warsa i Mikołaja Góreckiego.

Zwyczajem koncertów finałowych Festiwalu stały się także prezentacje muzyki filmowej - w tym roku Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wykona poemat symfoniczny Jana Kantego Pawluśkiewicza „Harfy Papuszy” (1993) na głosy, chór i orkiestrę, skomponowany do wierszy cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy, która przez wiele lat była związana z Gorzowem i której postać jest bardzo bliska miastu i jego mieszkańcom. Utwór został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu „Papusza” (2013), w reżyserii Joanny Kos­Krauze i Krzysztofa Krauze.

Na jednym z koncertów festiwalowych wystąpi także, we wspólnym projekcie z kompozytorem i dyrygentem Adamem Sztabą, jeden z najciekawszych polskich kwartetów smyczkowych wykonujących muzykę jazzową - Atom String Quartet. Jak co roku - zaprosimy również na recital organowy - w gorzowskiej Katedrze wystąpi Jan Bokszczanin.

Nie zabraknie również oferty dla dzieci i młodzieży - w ramach cyklu koncertów familijnych zaprezentujemy 3. edycję projektu muzyczno-edukacyjnego „Zaplątani w dźwięki”, którego celem będzie zaktywizowanie młodzieży nie tylko do odbioru, ale przede wszystkim do współtworzenia działań muzycznych, które w ramach tegorocznej edycji poprowadzi młody polski kompozytor, producent i DJ Piotr Bukowskiaka Matt Bukovski. W ramach oferty dla młodszej publiczności zaprezentujemy również najnowszy projekt związanego z Gorzowem artysty, kompozytora i autora tekstów - Błażej Króla, zaliczanego do najciekawszych postaci polskiej sceny alternatywnej ostatnich lat.

Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania z kompozytorami - Mikołajem Góreckim (po koncercie Inaugurującym Festiwal) oraz Janem Kantym-Pawluśkiewiczem (po Gali Finałowej), a także pianistą i dyrektorem Polish Music Center przy University of Southern California - Markiem Żebrowskim, kompozytorem sezonu 2016/2017 - Maciejem Małeckim i Gośćmi Specjalnymi tego wydarzenia - dziećmi Henryka Warsa - panią Dianą Mitchell oraz Robertem Varsem. Od 12 maja będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć Wojciecha Kilara - autorstwa Bartka Barczyka.

Przewodnie hasło tegorocznej edycji to Przestrzenie - wychodząc od tych muzycznych, zbudowanych z brzmień i struktur dźwiękowych, przez osobiste, wewnętrzne i bardzo indywidualne światoprzestrzenie twórców, kończąc na tych, które powstają podczas obcowania słuchacza z muzyką. Sam Festiwal jest również rodzajem makroprzestrzeni, wewnątrz której przenika się wielość muzycznych substancji, zawiązują się wyjątkowe relacje i tworzy się przepiękna energia. Szczególną przestrzenią naszego Festiwalu jest Miasto rozumiane jako przestrzeń twórcza - już po raz kolejny na festiwalowej scenie pojawią gorzowscy Artyści; znaczącym akcentem będzie w tym kontekście również postać Papuszy, której niezwykła historia od wielu już lat silnie wpływa na kształtowanie lokalnej tożsamości.

V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara 12-26 maja 2017 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się