:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C rozproszone chmury

Szpital podpisał umowę na budowę Ośrodka Radioterapii

Ostatni dzień marca 2017 r. można uznać, za bardzo dobry dla mieszkańców północnej części województwa lubuskiego

Ostatni dzień marca 2017 r. można uznać, za bardzo dobry dla mieszkańców północnej części województwa lubuskiego. W tym dniu Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z prezesem Grupy Budowlanej Alstal podpisał umowę na budowę Ośrodka Radioterapii. To kolejny krok to powstania tej najbardziej wyczekiwanej inwestycji w regionie i najdroższej od czasów budowy szpitala o randze wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp.


Przedsięwzięciu od początku patronuje marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która zabiegała o zakontraktowanie tej inwestycji w ramach RPO Lubuskie 2020 w trybie pozakonkursowym oraz umieszczenie jej w rządowych dokumentach strategicznych. – Budowa radioterapii to priorytet w regionie lubuskim. Na potrzebę realizacji projektu wskazuje najgorsza dostępność do usług onkologicznych w kraju – podkreślała wielokrotnie marszałek.

- Długo czekaliśmy na ten moment, ale wreszcie stało się i niebawem w ziemię zostanie wkopana pierwsza łopata, budowa ruszy na dobre i Ośrodek Radioterapii w Gorzowie stanie się faktem. To dobra wiadomość dla tych wszystkich osób, które walczą z chorobą nowotworową, bo na leczenie nie będą musieli jeździć do lecznic i klinik oddalonych od Gorzowa i wiele kilometrów – mówił tuż po podpisaniu umowy Jerzy Ostrouch - prezes gorzowskiego szpitala.

Ośrodek Radioterapii ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, w tym poradnię onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej. Budynek ma być gotowy na koniec lipca 2018 r.

- Zaczniemy najszybciej jak się da. Niebawem szpital przekaże nam teren, na którym my wybudujemy ośrodek, który będzie służył mieszkańcom regionu, ale nie tylko, bo wiemy, że na ośrodek radioterapii w Gorzowie czekają również mieszkańcy ościennych gmin, leżących poza obszarem województwa lubuskiego. Nie zawiedziemy ich i z pewnością dotrzymamy terminu – mówił Jarosław Szczupak – prezes Grupy Budowlanej Alstal z Jacewa k. Inowrocławia.

Grupa Budowlana Alstal zadeklarowała postawienie budynku za kwotę niespełna 31 mln zł. Była to najkorzystniejsza oferta złożona w postępowaniu konkursowym, do którego stanęło 12 firm budowlanych z całej Polski. Firma posiada czterdziestoletnie doświadczenie w projektowaniu i Generalnym Wykonawstwie inwestycji z zakresu budownictwa ogólnego.

Ośrodek Radioterapii w Gorzowie ma składać się z 25-oddziału radioterapii oraz 26-łóżkowego hostelu dla osób, które wymagają zastosowania radioterapii w trybie ambulatoryjnym, ale mieszkają zbyt daleko na codzienne dojazdy do szpitala. Całość mają uzupełnić 2 akceleratory liniowe, tomograf komputerowy oraz pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii i pracowni fizyki medycznej.

Ośrodek radioterapii w Gorzowie Wlkp ma przyjmować pacjentów od grudnia 2018 r.
Całkowita powierzchnia Ośrodka ma mieć ponad 5,5 tysięcy metrów kwadratowych, część użytkowa niespełna 3 tysiące metrów kwadratowych.

Koszt budowy ośrodka radioterapii ma sięgać 66 mln zł, niespełna 22 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 (21,6 mln złotych). Szpital liczy także na wsparcie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 w kwocie 35 mln zł, a ze swoich środków zamierza przekazać kwotę ok 10 mln złotych.

Samorząd województwa zabezpieczył 8 mln zł wkładu własnego z przeznaczeniem na roboty budowlano-montażowe oraz zakup i montaż sprzętu medycznego. Niebawem zostanie podpisana umowa w tej sprawie.

Szpital podpisał umowę na budowę Ośrodka Radioterapii komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się