:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C lekkie zachmurzenie

Spacerem po Gorzowie Wielkopolskim!

Spacerem po Gorzowie Wielkopolskim!

Spacerem po Gorzowie Wielkopolskim!

Od kilku dni pogoda nas rozpieszcza. Temperatura jest wyjątkowo przyjemna, a coraz dłuższe dni pozytywnie wpływają na nastrój. W powietrzu czuć wiosnę! Jednym słowem – aura sprzyja, by wyjść z domu na spacer lub pojechać w miejsce, gdzie dawno albo nawet nigdy nie byliśmy. Sprawdza się oczywiście porzekadło „Kwiecień plecień…” Jednak uważamy, że warto wybrać się w wolnej chwili na wycieczkę. Przygotowaliśmy krótki opis miejsc w Gorzowie Wielkopolskim, do których warto wybrać się w wolnym czasie.

Gorzów Miasto Siedmiu Wzgórz

Zaczniemy naszą podróż od informacji, którą każdy gorzowianin powinien znać. W końcu lubimy mówić o naszym mieście, że jak Rzym, usytuowane jest na siedmiu malowniczych wzgórzach. Są to przede wszystkim morenowe pagórki nadwarciańskie, o wysokości od 30 do 80 m n. p. m. Na pierwszy rzut oka, nie widać tego – miasto jest duże, zabudowane - pełne wieżowców, bloków i domów. Jednak spacerując po gorzowskich ziemiach, w kilki miejscach rozprzestrzeniają się wspaniałe widoki, np. ze szczytu „schodów donikąd”, które znajdują się w Parku im. Henryka Siemiradzkiego. Niestety te ciągle są zagrodzone i dostęp do niech jest utrudniony. Na szczęście na szczyt wzgórza prowadzi jedna z alejek od strony amfiteatru. W innym miejscu Gorzowa Wielkopolskiego mamy możliwość nacieszyć oko piękną panoramą, dlatego też warto wybrać się do dzielnicy Wieprzyce, do rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy. Malownicze tereny pełne są bogatej roślinności, wzgórz, dolin i słonecznych stoków. Takie warunki sprzyjają roślinności kserotermicznej, tj. lubującej się w ciepłych i pełnych słońca miejscach. Jest to jedno z piękniejszych miejsc, pod względem przyrodniczym,  w Zachodniej Polsce.

Bulwar Nadwarciański

Jeśli mamy ochotę na spacer, polecamy wybrać się na ulicę Nadbrzeżną, przy moście Staromiejskim, na Bulwar Nadwarciański. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce, zlokalizowane nad prawym brzegiem Warty. Po gruntownej rewitalizacji zachęca do spędzania wolnego czasu mieszkańców Gorzowa, ale i turystów. Warto podkreślić, że przed rewitalizacją, znajdowało się tutaj targowisko. Wzdłuż bulwaru rozciągają się knajpki i restauracje, w których można wypić kawę lub zjeść coś smacznego. Idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Jedną z ciekawszych atrakcji tego miejsca jest najstarszy na świecie (127 lat!), pływający lodołamacz „KUNA”. Aktualnie jest obiektem muzealno-szkoleniowym i można wybrać się nim w rejs edukacyjny.

Wełniany Rynek

Wzdłuż ulicy zlokalizowanych jest wiele miejsc, gdzie możemy załatwić swoje codzienne sprawy – apteki, firmy, banki, jednak znajdują się na niej także atrakcje, które warto zobaczyć, np. Studnia Czarownic – jako upamiętnienie kobiet prześladowanych i spalonych na stosie podczas inkwizycji. Studnię wybudowano na początku XX wieku. Niestety podczas II wojny światowej została zniszczona. Zrekonstruowano ją dopiero w 1997 roku. Na szczycie studni umieszczono rzeźbę czarownicy, zaprojektowaną przez Zofię Bilińską. Innym, ciekawym obiektem na Wełnianym Rynku, jest Bimba – replika tramwaju, który przemierzał ulice Gorzowa jeszcze w XIX wieku. Obecnie znajduje się w nim Punkt Informacji Turystycznej i mała kawiarnia. Przy okazji można zakupić gorzowskie pamiątki i gadżety, ale także bilety na wszelkiego rodzaju miejskie imprezy kulturalne i sportowe.

Stary Rynek

Podczas spaceru po Starym Rynku zachęcamy do odwiedzenia najsłynniejszej trójnawowej, rzymskokatolickiej Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Zbudowana w XIII w stylu gotyckim, ze wspaniałymi witrażami i pięknym ołtarzem, które warto zobaczyć. Wielu mieszkańców Gorzowa ceni sobie wyjątkową atmosferę tego średniowiecznego kościoła. Warto skorzystać z usług przewodnika i wejść na wieżę, z której rozprzestrzenia się cudowna panorama na miasto. Jest to jeden z najstarszych zabytków w mieście. Na tyłach katedry znajduje się Fontanna Pauckscha z 1896 roku, niestety jest to replika, ponieważ obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej. Fontanna przedstawia kobietę niosącą wodę i dzieci. Każdy element zabytku ma swoją symbolikę – kobieta oznacza siłę i pracowitość, woda – rzekę Wartę, jako początek i siłę sprawczą rozwoju miasta. Dzieci to znak rozwoju gospodarczego Gorzowa. Spacerując po rynku, warto zwrócić uwagę na Aleję Sławnych Gorzowian, czyli mosiężne płyty, wbudowane bruk, upamiętniają wybitnych gorzowian, którzy zasłynęli w świecie kulturalnym. Pierwsza płyta pojawiła się na Rynku w 1997 roku. W taki sposób uhonorowani zostali: Jan Korcz, Andrzej Gordon, Bolesław Kowalski, Waldemar Kućko, Zdzisław Morawski i inni.

Mury Miejskie

            Najstarszy zabytek miasta, pochodzący z XIV wieku, który przypomina nam jego długą i ciekawą historię. W tym miejscu doskonale czuć średniowieczny klimat Gorzowa.  Do dzisiaj zachował się jedynie ich 130 metrowy fragment. W porównaniu z innymi miastami, fragment gorzowskich murów obronnych, jest niestety stosunkowo krótki, jednak stanowi piękny symbol i pamiątkę z zamierzchłych czasów. Dla każdego miłośnika historii jest to ciekawostka warta uwagi, ponieważ mury miejskie stanowiły kiedyś olbrzymią, ponad 4 kilometrową, fortyfikację.

Park Wiosny Ludów

            Zlokalizowany w samym centrum Gorzowa, między ulicami: Łokietka, Strzelecką, Sikorskiego, Kosynierów Gdyńskich i Wybickiego, znajduje się park o powierzchni 4,7 hektara, z urokliwym stawem i ścieżkami. Przez śródmiejski park płynie rzeczka Kłodawka . Park Wiosny Ludów został założony na początku XX wieku, w 1913 roku. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek, szczególnie o tej porze roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Mieszkańcy mogą cieszyć się z bezpośredniego kontaktu z naturą. W parku usytuowany jest także plac zabaw. Przez samych mieszkańców nazywany jest Parkiem Róż – w przeszłości, w tym miejscu, rosło mnóstwo róż. Ciekawostką jest to, że w okresie międzywojennym, na jego terenie, znajdowało się ZOO. Mieszkańcy często podkreślają, że jest to enklawa zieleni w centrum miasta - ciche i zadbane miejsce, które pozwala odetchnąć od problemów życia codziennego. Warto wybrać się tutaj na spacer.

Mini ZOO w Wawrowie

            Jeśli mamy więcej czasu, warto wybrać się na wycieczkę do Wawrowa, gdzie znajduje się Mini ZOO. Idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Na zwiedzających czekają owce, kozy, osiołki i kucyki, które z lubością czekają na głaskanie i inne pieszczoty. Na miejscu możemy spotkać bardziej egzotyczne zwierzęta lamy, strusie i … renifery. Zwierzęta przyzwyczajone są do fotografowania i tłumów. Stanowią one ciekawą atrakcję w okolicy. Obiekt wyposażony jest także w plac zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli się wyszaleć. Wokół rozprzestrzeniają się piękne widoki, które cieszą oko. Wstęp do Mini ZOO jest bezpłatny.

Przedstawiliśmy kilka ciekawych miejsc w Gorzowie Wielkopolskim, które warto odwiedzić w wolnej chwili. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, ponieważ miasto oferuje mieszkańcom, ale i turystom wiele magicznych i pełnych uroku atrakcji. Wiążą się z nimi często ciekawe historie, które dobrze jest poznać, ale przede wszystkim zobaczyć na własne oczy.

spacer gorzów, wycieczka gorzów, gorzów miasto siedmiu wzgórz, mini zoo, park wiosny ludów, mury miejskie, stary rynek, wełniany rynek, bulwar nadwarciański, gorzów miasto siedmiu wzgórz - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się