:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Powrót AZS-u na zwycięską ścieżkę! Arka przegrała po raz pierwszy

03/02/2019 19:34

InvestInTheWest ENEA Gorzów - Arka Gdynia 88:79

Blisko miesiąc trzeba było czekać na kolejne zwycięstwo InvestInTheWest ENEA Gorzów. Po odpadnięciu z EuroCup gorzowski koszykarki wróciły na zwycięski szlak w najlepszy możliwy sposób, pokonując w 16. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet wicelidera Arkę Gdynia 88:79.

Pierwsze minuty tego starcia były zupełnie inne niż ostatni pojedynek pucharowy z Lyon Asvel Feminin. Gorzowianki bardzo dobrze pracowały w obronie, przerywając podania i zbierając zdecydowanie więcej piłek. Przełożyło się to na prowadzenie 7:2, ale potem dwa udane z rzuty z dystansu zanotowali goście i zrobiło się 9:8 w połowie tej partii. Gdynianki miały nawet okazję wyjść na czoło, ale rzutów osobistych nie wykorzystała Anna Jurcenkova. W odpowiedzi natomiast Julia Rytsikava trafiła do kosza po kontynuacji akcji zza linii, gdy miejscowe miały niespełna sekundę na rzut. Tylko minimalną przewagę miały Akademiczki, a martwiła liczba pięciu przewinień przy zeru gdynianek. Te jednak kiepsko rzucały za jeden punkt. W końcówce przebudziła się Sonja Greinacher, która dwukrotnie rzuciła z akcji, a także dwa razy z linii rzutów wolnych, lecz to Sharnee Zoll-Norman zapunktowała jako ostatnia zapunktowała, ustalając wynik na 20:15.

Dobra gra była kontynuowana również w drugiej odsłonie meczu, choć to przyjezdne radziły sobie minimalnie lepiej, dzięki czemu odrobiły część strat. Przede wszystkim, poprawiła się skuteczność koszykarek Arki, które jednocześnie zacieśniły szyki obronne. Wkrótce AZS odzyskał rezon i potrafił się przebić, czego dowodem była Maria Papova. Po akcji 2+1 w wykonaniu Ariel Atkins gorzowianki odskoczyły na siedem "oczek". Z czasem różnica ta jeszcze się powiększyła, a to dzięki "trójce" Zoll-Norman, a to rzutom osobistym po pięciu przewinieniach podopiecznych Gundarsa Vetry czy dobrym wejściom pod kosz. Do przerwy rezultat 41:31, czyli dobra sytuacja w rywalizacji z niepokonanym dotąd na wyjazdach zespołem.

Drugą połowę zdecydowanie lepiej rozpoczęły gdynianki, trzykrotnie prokurując faule pod koszem gorzowianek przy udanym rzucie, co dało akcje 2+0, 2+1, a po stracie kolejne 2+1. Tym samym gospodynie w niespełna dwie minuty zapisały sobie cztery przewinienia w trzeciej kwarcie oraz pozwoliły przeciwniczkom na wyrównanie. Niemoc przerwała dopiero Sharnee Zoll-Norman, która jednak musiała już uważać, bo miała na swoim koncie cztery faule. Po tym początkowym ponad trzyminutowym przestoju Akademiczki ruszyły z powrotem do ataku, ale rywalki nie pozostawały dłużne i znów mieliśmy balansowanie na granicy remisu, z lekkim wskazaniem na AZS. Drużynie Dariusza Maciejewskiego dużo dały dwie "trójki" Julii Rytsikavy. Po nietrafionych rzutach osobistych Barbory Balintovej było 51:46. Do grona zagrożonych zakończeniem meczu za faule dołączyła jednak Papova, co nie było komfortowe dla ekipy z Gorzowa. Gdy znów zawiodła zbiórka w obronie, to wykorzystała to Emma Cannon i przewaga stopniała do jednego punktu. Zawodniczka ta robiła wielką robotę dla zespołu z Gdyni. W końcówce tej części spotkania co rusz dochodziło do zmiany prowadzenia, ale ostatecznie to goście prowadzili 59:58 przed ostatnimi 10 minutami.

Dobre otwarcie dały Kyara Linskens oraz Zoll-Norman, choć skutecznie odpowiadała Greinacher. Gorzowianki zdołały jednak wysunąć się na prowadzenie podczas krótkiej nieobecności na boisku fenomenalnej tego dnia Cannon. Gdy Amerykanka wróciła, to już nie była aż tak zabójczo skuteczna i także zbliżała się do granicy pięciu fauli. W połowie tej kwarty Akademiczki miały o pięć punktów więcej niż Arka. Trzeba przyznać Annie Makurat, że ma pewną rękę do rzutów z dystansu. Gdyby nie jej trafienia, to sytuacja przyjezdnych byłaby kiepska. Rozpędzały się jednak gorzowskie Amerykanki, które nie tylko walczyły z przodu, ale także w obronie. Na nieco ponad trzy minuty przed końcem przewaga wynosiła 9 punktów, a piekielnym przyspieszeniem popisała się rozgrywająca AZS-u, kończąc akcję punktami spod kosza! Drużyny wymieniały ciosy, myliły się też jedne i drugie, a kolejną "trójkę" zapisała sobie Makurat. Gorzowianki były jednak rozpędzone i nie zamierzały roztrwonić przewagi. Do tego doszedł jeszcze przechwyt zaraz pod koszem rywalek. Minuta do końca i 10 punktów na plusie! Tu już nic złego nie mogło się stać!

InvestInTheWest ENEA Gorzów wrócił na zwycięską ścieżkę i jako pierwszy odesłał Arkę Gdynia z kwitkiem, wygrywając 88:79. To pozwoliło przesunąć się w tabeli na szóste miejsce przed Wisłę Can Pack Kraków. Za tydzień w sobotę wyjazd do Siedlec.

Po meczu powiedzieli:

Dariusz Maciejewski (trener InvestInTheWest ENEA Gorzów: Zagraliśmy o pełną pulę i ją zgarnęliśmy. Nie tylko odnieśliśmy bardzo ważne dla nas zwycięstwo, ale jeszcze wygraliśmy większą różnicą punktów niż przegraliśmy. Może to będzie istotne przy układzie małej tabeli, jak będziemy gonić. Może Gdynia będzie miała słabszą drugą rundę. Wygraliśmy dziewięcioma punktami po bardzo trudnym spotkaniu i takiego trzeba było się spodziewać. Mieliśmy rollercoaster. Budowaliśmy bardzo fajnie przewagę przez dwie kwarty i początek trzeciej, chyba dwie pierwsze minuty, przegraliśmy 0:10 i trzeba było wszystko zaczynać od początku. Całe szczęście, że byliśmy dzisiaj dobrze dysponowani, ale przede wszystkim potwornie zdeterminowani. Po porażce w Lublinie, gdzie tej stuprocentowej determinacji zabrakło, to trzeba było rzucić wszystko na szalę swoich możliwości. Końcówka w naszym wykonaniu była wręcz perfekcyjna. Gratulacje dla zespołu i dla kibiców. Razem stworzyliśmy wspaniałe widowisko z happy endem dla nas. Jesteśmy cały czas w grze. Musimy się teraz dobrze zregenerować i czeka nas następny bardzo ważny mecz. Koncentrujemy się na lidze. Bardzo trudno nam się zawsze gra w Siedlcach, więc myślę, że trzeba będzie się nastawić na wielką walkę u nich na boisku.

Gundars Vetra (trener Arki Gdynia): Nie zagraliśmy najlepszej pierwszej połowy, ale potem, na początku trzeciej kwarty, wróciliśmy do gry i myślę, że mieliśmy swego rodzaju kontrolę nad spotkaniem. Ostatnie pięć minut nie było potrzebne. Nie potrafiliśmy zatrzymać rywalek jeden na jeden. Narobiliśmy dużo strat w ofensywie i stąd ta różnica.

Julia Rytsikava (InvestInTheWest ENEA Gorzów): Mecz był bardzo trudny, bo mieliśmy tyle porażek pod rząd. To zwycięstwo było bardzo ważne dla nas. Gratuluję wszystkim. Musimy jeszcze więcej ćwiczyć obronę, by wyeliminować błędy i więcej pomagać jedna drugiej. Będziemy walczyć dalej.

Barbora Balintova (Arka Gdynia): Nie zagrałyśmy najlepszego meczu w obronie. Gorzów zdobył 88 punktów i to jest za dużo. My rzuciłyśmy 79, lecz to spotkanie wyjazdowe i powinnyśmy lepiej zagrać w defensywie, jeden na jeden oraz mieć mniej strat.

InvestInTheWest ENEA Gorzów - Arka Gdynia 88:79 (20:15, 21:16, 17:28, 30:20)

Gorzów: Zoll-Norman 19 (1x3, 12 as.), Papova 13 (1), Atkins 11, Linskens 5 (1), Stelmach 2 oraz Juskaite 18, Rytsikava 12 (2), Fikiel 8, Prezelj 0.

Trener: Dariusz Maciejewski

Arka: Cannon 22 (1x3, 12 zb.), Makurat 18 (6), Greinacher 15, Jurcenkova 8, Balintova 4 (1) oraz Morawiec 6, Baltkojiene 4, Rembiszewska 2, Podgórna 0.

Trener: Gundars Vetra

Sędziowie: Bartosz Puzoń, Michał Kuzia, Mateusz Skorek

Komisarz: Krzysztof Puchałka

Autor: Marcin Malinowski

koszykówka, eblk, energa basket liga kobiet, investinthewest enea gorzów, arka gdynia - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Koszykówka , - więcej informacji

Ogłoszenia PREMIUM

ROZLICZENIE PODATKOWE Z

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy na wykonanie dla Państwa rozliczenia podatku z Niemiec. W miesiącu lutym - promocja na rozliczenie..

Zobacz ogłoszenie

kurs księgowo - kadrowy

Celem szkolenia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie jego uczestników do wykonywania zawodu: specjalisty ds. wynagrodzeń, specjalisty ds...

ZATRZYMANE AUTO W NIEMCZECH?

Wypożyczyli Państwo swój samochód i w Niemczech został zatrzymany lub ślad po nim zaginął? Nie znają Państwo języka niemieckiego oraz właściwych..

MASZ PROBLEMY W NIEMCZECH?

Pomagamy Polakom we wszystkich sprawach na terenie Niemiec. Oferujemy m.in.: - wnioski o raty, - zamknięcie Gewerbe, - odzyskiwanie zatrzymanego..

Zatrudnimy wulkanizatora.

Zatrudnimy wulkanizatora, pomocnika mechanika. Komfortowe warunki pracy, korzystne i terminowe wynagrodzenie. Zapewniamy szkolenie. Serwis TEMA, ul...

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Zdzisław Kuźmicki - Kuźmicki Ubezpieczenia z siedzibą w Gorzów Wielkopolski 66-400, Mieszka I Nr 14 lok. 1