:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C lekkie zachmurzenie

Plany budowy nowej hali w Gorzowie Wielkopolskim

Plany budowy nowej hali w Gorzowie Wielkopolskim

Plany budowy nowej hali w Gorzowie Wielkopolskim

Budowa nowej hali w Gorzowie Wielkopolskim jest kluczowym przedsięwzięciem dla miasta i wiąże się z nią wielkie nadzieje. Powstanie obiektu jest jednym z najważniejszych punktów na mapie inwestycji w Polsce, która będzie miała ogromny wpływ na rozwój i przyszłość polskiego sportu. Rozmowy, które już się odbyły, przyniosły konkretne wzmianki dotyczące budowy hali. Jednak przed miastem jeszcze długa droga do podjęcia konkretnych i zobowiązujących decyzji.

Pierwsze wiadomości na temat budowy nowej hali sportowo-widowiskowej docierały do nas już na początku 2016 roku i informowały, że obiekt powstanie przy ul. Chopina w Gorzowie Wielkopolskim. Wtedy to prezydent Jacek Wójcicki, po rozmowach z Ministrem Sportu i Turystyki, Witoldem Bańką, podał do wiadomości, że pierwsze prace na placu budowy ruszą najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy. Wtedy też złożono pierwsze dokumenty dotyczące strategicznej dla miasta inwestycji. Mówiono także o tym, że władze miasta Gorzowa liczą na 50% dofinansowania wartości przedsięwzięcia z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu”, ujętym w Planie Wieloletnim Ministerstwa.

W kolejnych miesiącach zmieniono jednak lokalizację inwestycji. Położenie obiektu było najważniejszym tematem prowadzonych w tym czasie konsultacji. Po rozmowach zdecydowano, że nowa hala ma wejść w skład kompleksu Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Słowianka. Wybór ten ma zapewnić CS-R Słowianka zaspokojenie potrzeb szkoleniowych dla wszelkich drużyn sportowych, a także Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Dodatkowo hala mogłaby wykorzystać swój potencjał i obsłużyć wiele wydarzeń sportowych, jak i rekreacyjnych i kulturalnych. Władze Gorzowa liczyły, że uda się wynegocjować nawet 70% dofinansowanie inwestycji od budżetu Państwa, co pomogłoby zrealizować plan na najwyższy poziomie. Wtedy też padły deklaracje, że prace architektoniczno-projektowe ruszą już na początku 2017 roku, a z gotowego obiektu będzie można korzystać od 2019 roku.

Na początku 2017 roku, doszło do kolejnego spotkania władz miasta Gorzowa z Ministrem Sportu i Turystyki, Witoldem Bańką, podczas którego polityk potwierdził, że plany budowy hali sportowo-rekreacyjnej są ujęte w Planie Wieloletnim Ministerstwa. Minister zaznaczył, że teraz wszystko zależy od samorządu miasta, po którego stronie zostało przygotowanie i złożenie odpowiednich dokumentów i spełnienie warunków formalno-prawnych. Dopiero po realizacji wszystkich wymogów przez miasto, będzie można rozmawiać o konkretnych kwotach, które ministerstwo może przeznaczyć na nową halę. Budżet państwa może maksymalnie dofinansować 50% całkowitego kosztu inwestycji.

Po spotkaniu z ministrem potwierdzono, że hala ma pomieścić około 5 tys. osób. Prezydent Jacek Wójcicki podał także dokładną lokalizację inwestycji - ok. 1 km od Słowianki, na łuku ul. Słowiańskiej w kierunku Tesco. Powstanie obiektu wiąże się także ze zmianami w układzie komunikacyjnym – nowy parking i budowa usprawnią organizację wydarzeń sportowych i rekreacyjnych. Władze miasta zapewniły także, że niezbędna dokumentacja zostanie sporządzona i złożona do końca 2017 roku, a hala sportowo-rekreacyjna zostanie zbudowana do końca 2019 roku.

Na obecną chwilę wiemy, że zadanie ma zostać zrealizowane w ciągu dwóch najbliższych lat. Szacunkowy koszt budowy hali w 2016 roku opiewał na kwotę 45 milionów złotych. Aktualnie kwota ta wynosi około 60 mln złotych, dlatego też potrzebne jest duże wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Władze miasta, po przeanalizowaniu wszelkich formalności prawnych, organizacyjnych i finansowych, potwierdziły, że powstanie obiektu, przy wsparciu państwa, jest jak najbardziej możliwe. Jest to kluczowe przedsięwzięcie w Gorzowie, zaplanowane na najbliższe lata. Wybudowanie hali sportowo-rekreacyjnej byłoby inwestycją, która przyniosłaby w przyszłości ogromne korzyści miastu. Dlatego też trzeba zrobić wszystko, by do tego doszło. Czekamy z niecierpliwością na realizację planów i trzymamy kciuki za władze Gorzowa.

Miejsce zdarzenia mapa Gorzów


hala gorzów, plany budowy hali, hala przy słowiańskiej - komentarze opinie

  • gość 2017-03-31 19:05:59

    Po co nam taka wielka hala. Pustki będą, oj pustki. Bilety na ważne mecze transmitowane w TV, bo zakładam , że do takich dojdzie za darmo będziecie musieli rozdawać, żeby dobre wrażenie zrobić.

  • gość 2017-03-31 20:46:03

    Nie podoba mi się że Szczecińska firma projektuje - u nich w Szczecinie ta hala jest beznadziejna - daleko siedzenia od boiska nic nie widać. Koncertów też się nie ogląda na siedząco.

Dodajesz jako: Zaloguj się