:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C słabe opady deszczu

PET/CT już jest w gorzowskim szpitalu

PET/CT już jest w gorzowskim szpitalu

PET/CT już jest w gorzowskim szpitalu

Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przyjechał dziś długo oczekiwany PET. To urządzenie, które umożliwia badanie pacjentów onkologicznych i pomaga bardzo precyzyjnie zdiagnozować nowotwór. Takiego urządzenia nie ma żaden inny szpital w województwie lubuskim. Inwestycja kosztowała prawie 8 milionów złotych.

Dzięki temu urządzeniu w gorzowskim szpitalu będzie można połączyć dwie metody diagnostyczne: klasyczną tomografię  komputerową oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET), która obrazuje procesy życiowe na poziomie komórek. Dzięki PET będzie można przeanalizować metabolizm zmian chorobowych, który różni się od metabolizmu zdrowych komórek. PET-CT daje możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.

PET-CT pozwoli na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. W niektórych typach nowotworów da możliwość oceny skuteczności stosowania leczenia, np. chemioterapii, ustalenie dalszego procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowania radioterapii.

Urządzenie jest bezpieczniejsze dla Pacjentów i daje duże lepszy obraz niż zwykłe badanie rentgenowskie.

Zanim jednak urządzenie trafiło do gorzowskiej lecznicy  niezbędna była przebudowa i adaptacja pomieszczeń w budynku szpitalnej apteki. Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł. Koszt samego urządzenia to 5,7 mln złotych. Urządzenie, które waży ok. 5 ton stanie w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Zajmie powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych.  We wstawianiu PET/CT na jego docelowe miejsce pomagał dźwig i 12-metrowe specjalnie wzmacniane rusztowanie.

Inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządu województwa i władz Gorzowa. Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Anna Polak przeznaczyła ponad 3,2 mln złotych na zakup urządzenia i roboty budowlane, a prezydent Gorzowa 1,7 mln zł.

szpital gorzów, dyżuru gorzów, zdrowie gorzów, lekarze gorzów, eksperci gorzów, telefon gorzów, pomoc gorzów - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Szpitale - Zdrowie , - więcej informacji