:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego – podsumowanie

Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego – podsumowanie

Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego – podsumowanie

W Niedzielę Palmową, (9 kwietnia) w Muzeum Miasta Gorzowa "Spichlerz" przy ul. Fabrycznej 1-3, podsumowano 45. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Wystawa była zwieńczeniem tego wydarzenia, którego organizatorami są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. Podstawowym warunkiem wzięcia udziału w konkursie było wykonanie pisanek tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem przede wszystkim motywów ludowych. Prace wykonane współczesnymi metodami i wzorami nie były brane pod uwagę. Władze miasta Gorzowa zorganizowały nagrody dla laureatów.

Warto wspomnieć o patronie konkursu - Michale Kowalskim, który to był działaczem społecznym, propagatorem kultury ukraińskiej oraz przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a następnie oddziału Związku Ukraińców. Ogólnopolski Konkurs Pisanek organizował od 1971 roku.

Najważniejszym celem konkursu jest przede wszystkim kultywowanie i dbanie o tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Pisanki, kraszanki i wydmuszki są podstawowym elementem, który łączy w te wyjątkowe święta różne narody i kultury. W konkursie zgłoszono 144 prace, wykonane przez 26 artystów z całej Polski, które nawiązywały do motywów tradycyjnych i prezentowały duże walory estetyczne. Jury podkreśliło, że i w tym roku wszystkie pisanki prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Cieszy także rosnąca popularność konkursu – co roku udział deklarują nowi uczestnicy, jak i tacy, którzy prezentują swoje prace już od wielu lat. Prace zostały wykonane w trzech technikach: w technice drapanej, batikowo-pisakowej i batikowo-szpilkowej. W tych też kategoriach zostali wybrani laureaci. Wybrano także zwycięzcę w metodzie mieszanej. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom:

- Elżbieta Krupa - w technice drapanej

- Anna Misiło-Bodnar z Olsztyna - w technice batikowo-pisakowej

- Teresa Drapała z Tychów – w technice batikowo-szpilkowej.

- Olga Paleczna z Gliwic – w technice mieszanej.

Podczas wystawy zorganizowano ciekawe warsztaty z tworzenia ludowych pisanek, można było także zobaczyć tradycyjne ciasta wielkanocne. Wystawę podsumowującą 45. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego będzie można oglądać do końca kwietnia, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

święta wielkiej nocy gorzów, niedziela palmowa gorzów, pisanki, konkurs, michał kowalski, laureaci - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się