:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C słabe opady deszczu

Gorzowska Kapsuła Czasu

Gorzowska Kapsuła Czasu

Dzisiaj, o godzinie 11, w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste otwarcie tuby – kapsuły czasu, którą znaleziono na wieży katedralnej.  Poszukiwacze Grupa Zachód uczestniczyła w tym wydarzeniu – ich relacje możecie zobaczyć na naszym Facebooku, do czego serdecznie zapraszamy.

Na samym początku dowiedzieliśmy się, że tuba jest przestrzelona pociskiem, najprawdopodobniej z broni radzieckiej.  Na szczęście ani pocisk, ani ogień nie zniszczył zawartości kapsuły czasu. Jako, że nad tubą była chorągiew z rokiem 1825, przypuszczano, że historyczny przedmiot liczy bez mała 200 lat. Po oficjalnym otworzeniu tuby okazało się, że przedmioty pochodzą z XX wieku.

W środku znaleziono 16 stron dokumentów w języku niemieckim, m. in. odpisy z XVIII i XIX wieku, informacje dotyczące zakupów i remontów, które przeprowadzane były w gorzowskiej katedrze, a także słowa burmistrza z 1932 roku, zaczynające się od "w celu złożenia w tej kuli dla przyszłych pokoleń…" Ważnym znaleziskiem są także monety i banknoty z okresu I wojny światowej. Warto podkreślić, że wszystkie przedmioty zachowały się w bardzo dobrym stanie, mimo przestrzelenia tuby na wylot.

Po dokładniejszych badaniach, znaleziska z kapsuły czasu, trafią do gorzowskiego Archiwum Państwowego.

Poniżej krótki fotoreportaż z wydarzenia.

kapsułą czasu, historia gorzów, archiwum państwowe gorzów, katedra, tuba czasu, kapsuła czasu gorzów, pożar - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Historia, - więcej informacji