:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C rozproszone chmury

Dzisiaj obchodzimy w Gorzowie Dzień Pamięci i Pojednania

Historia, Dzisiaj obchodzimy Gorzowie Dzień Pamięci Pojednania - zdjęcie, fotografia

Od 1995 roku zapisany w kalendarzu świąt miejskich jako Dzień Pamięci i Pojednania przypada na 30 stycznia. Jest to ważny dzień w historii naszego miasta. Święto przypomina o opuszczeniu miasta przez Niemców i początkach osiedlania się polskich mieszkańców, ale przede wszystkim jest wyrazem pokoju i przyjaźni między narodami polskim i niemieckim.​

W tym roku zaczeliśmy świętować dzień wcześniej. W niedzielę, 29 stycznia odbyło się spotkanie pn. ""Historia w Łaźni 2"". Słowo o historii wygłosił Robert Piotrowski, gorzowski regionalista, autor wielu publikacji o mieście, inicjator Domu Historii Miasta. Spotkanie odbyło się w budynku dawnej Łaźni Miejskiej.

Wystąpiła Gorzowska Orkiestra Dęta, która wykonała utwory z repertuaru kompozytorów polskich i niemieckich. Uczestnicy spotkania obejrzeli również dwa historyczne filmy o Gorzowie: ""Nostalgię miasta"" w reżyserii Romualda Liszki oraz film promocyjny wykonany na początku lat 90. XX w. Zostały nimi zainaugurowane obchody 760-lecia Gorzowa. Organizatorami są Starter Domu Historii Miasta oraz Miejskie Centrum Kultury.

Zdjęcia z uroczystości w Łaźni Miejskiej

30 Stycznia i uderzenie w Dzwon Pokoju
W poniedziałek, 30 stycznia odbyły się oficjalne obchody Dnia Pamięci i Pojednania. Stałym ich elementem są odwiedziny miejsc pamięci przez byłych mieszkańców miasta. Przed południem, w asyście kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, goście z Niemiec złożyli kwiaty w lapidarium w parku Kopernika, na cmentarzu wojskowym oraz w ossarium na cmentarzu komunalnym.

Dzisiaj obchodzimy w Gorzowie Dzień Pamięci i Pojednania komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się