:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Dwa czujniki jakości powietrza w Lubuskiem już są - zagłosuj na kolejne

Dwa czujniki jakości powietrza w Lubuskiem już są - zagłosuj na kolejne

Dwa czujniki jakości powietrza w Lubuskiem już są - zagłosuj na kolejne

Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. 1 ze 100 miast o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju znajduje się w województwie lubuskim. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”, w ramach której zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. Do 10 grudnia mieszkańcy Lubuskiego mogą głosować na lokalizacje w swoim regionie, w których zostaną zamontowane urządzenia.

Lista miast z Polski o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza została opublikowana
w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Jest na niej 1 miasto z województwa lubuskiego: Wschowa.

Inicjatywa „Wiem, czym oddycham”, która wystartowała 14 listopada br. – w Światowym Dniu Czystego Powietrza – ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej jakości powietrza w Polsce, problemu smogu oraz możliwości przeciwdziałania jego szkodliwemu wpływowi na nasze zdrowie i życie.

Główną częścią projektu jest konkurs „Wiem, czym oddycham” skierowany do lokalnych społeczności. W jego ramach Aviva powiększy o 300 urządzeń sieć zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza w całej Polsce. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. 150 czujników jest właśnie montowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce, w tym 2 w województwie lubuskim. Kolejnych 150 urządzeń zostanie nieodpłatnie udostępnionych w konkursie Fundacji Aviva.

Głos każdego mieszkańca Lubuskiego jest ważny

Od 14 listopada do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić miejsce, w którym ma zostać umieszczony zewnętrzny czujnik. Fundacja zaprasza do udziału w akcji mieszkańców województwa lubuskiego, którzy chcą wiedzieć, czym oddychają, a także przedszkola, szkoły, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z województwa.

Jednocześnie rozpoczyna się głosowanie internetowe, które też potrwa do 10 grudnia. 100 czujników zostanie zamontowanych w lokalizacjach z największą liczbą głosów. Dlatego, im więcej głosów zdobędą miejsca z województwa lubuskiego, tym więcej czujników zostanie zamontowanych w regionie. Dodatkowo, Fundacja Aviva wskaże kolejne 50 lokalizacji z puli zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski.

Naszej roli nie chcemy ograniczać do wypłaty świadczeń. Stawiamy też na edukację i prewencję, wysuwając na pierwsze miejsce profilaktykę zdrowotną. Chcemy zwiększać wiedzę o tym, jaka jest skala zagrożenia smogiem, jak on szkodzi zdrowiu i co można zrobić, aby mu przeciwdziałać. Moment jest odpowiedni – według niedawnego sondażu opublikowanego pod koniec października[1] ponad 73% ankietowanych uznaje smog w Polsce za realne zagrożenie, a tylko 16% jest przeciwnego zdania – mówi Adam Uszpolewicz, prezes Avivy.

Na stronie www.wiemczymoddycham.pl, poza formularzem konkursowym, internauci znajdą również materiały edukacyjne oraz poradnikowe dotyczące zjawiska smogu i praktycznych sposobów przeciwdziałania jego szkodliwemu wpływowi na zdrowie.

Źle wyglądamy na mapie Europy

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez WHO w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.

– Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój wielu groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Jako społeczeństwo nie postrzegamy jednak smogu jako problemu realnie przekładającego się na nasze życie i zdrowie. Tymczasem liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest około dziesięć razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, lekarz, badacz wpływu smogu na zdrowie.

Więcej informacji:

Bohdan Białorucki, rzecznik Avivy, tel. +48 501 781 140; e-mail: [email protected]

bezpieczeństwo, czujniki jakości powietrza, środowisko, ochrona środowiska, świadomość, smog - komentarze opinie

  • gość 2017-11-30 18:22:00

    Moda na EKO,temat dający zatrudnienie i środki dla wielkiej rzeszy "badaczy"gdzie ci pampersowi badacze byli jak Gorzówek truły Odlewnia Ursusa,Parkieciarnia spalająca trociny i Roszarnia gdzie okragły rok latały ostre źdżbła wielkości mrówki :) zatykające nos i kolące oczy,dzisiaj z tamtym porównaniem to mamy powietrze uzdrowiskowe ale za to pełno mądralińskich ściemniaczy zaangażowanych w pozory!

  • gość 2017-11-30 18:26:22

    Kiedyś kominy bez filtrów,silniki dwusuwowe aż niebiesko,smród na ulicyach,dzisiaj filtry,obowiązkowe oczyszczalnie,katalizatory obowiązkowe w pojazdach i.........smoooog?,skąd to się kurna bierze,a raczej kto kogo podbiera?:)

Dodajesz jako: Zaloguj się

Bezpieczeństwo, - więcej informacji