:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C całkowite zachmurzenie

Czy w lipach przy ulicy Kostrzyńskiej hibernują nietoperze?

Ekologia - Zwierzęta, lipach ulicy Kostrzyńskiej hibernują nietoperze - zdjęcie, fotografia

Czy w zaplanowanych do wycinki lipach przy ulicy Kostrzyńskiej hibernują nietoperze? Jest o tym przekonana część gorzowian z tej ulicy, która walczy o takie przeprowadzenie remontu, by 250 wiekowych lip nie wycinać. Jeśli nietoperze są, może to opóźnić wycinkę drzew i tym samym wpłynąć na harmonogram planowanych prac. A to może znowu oznaczać, że zagrożone będzie marszałkowskie dofinansowanie do inwestycji, które wynosi ponad 26 milionów złotych. Póki co, w przyszłym tygodniu planowana jest inwentaryzacja chiropterologiczna, która ma potwierdzić, że w lipach zimują nietoperze.

Chiropterolog przeprowadzi oględziny na zlecenie mieszkańców, ale o wsparcie zwrócili się oni także do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. Chcą, by urzędnicy wpłynęli na magistrat i pomogli powstrzymać wycinkę do czasu przeprowadzenia ekspertyzy. Jak nam powiedział zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i jednocześnie regionalny konserwator przyrody, Wincenty Piworun, dyrekcja prześle pismo do magistratu.

Miastu inicjatywa gorzowian z Kostrzyńskiej jest już znana, bo do prezydenta wystosowali oni pismo. Na chwilę obecną nie wstrzymuje to jednak działań. Ogłoszono już przetarg na wykonawcę wycinki drzew przy Kostrzyńskiej - mówi prezydent Jacek Wójcicki.

Przypomnijmy, wycinka planowana jest jeszcze w lutym. Gdyby w lipach znaleziono hibernujące nietoperze, to prace będą musiały poczekać do kwietnia, kiedy to kończy się okres ochronny. Czy wpłynie to znacząco na harmonogram remontu i tym samym - pewność dofinansowania - okaże się w przyszłym tygodniu. Wtedy to na Kostrzyńskiej zostanie przeprowadzona inwentaryzacja chiropterologiczna.

Czy w lipach przy ulicy Kostrzyńskiej hibernują nietoperze? komentarze opinie

  • - niezalogowany 2017-02-05 13:22:33

    Ekolog + Najlepiej było by cofnąć się do ery kamienia łupanego będzie 100% ekologicznie a nietoperze bez przeszkód os...ą ekologów

Dodajesz jako: Zaloguj się