:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Człowiek XXI wieku w świecie literatury - kilka słów o współczesnym czytelnictwie.

Człowiek XXI wieku w świecie literatury

24 marca, w Auli im. prof. Stanisława Kirkora Akademii im. Jakuba z Paradyża, odbyła się sesja popularnonaukowa pt. "Człowiek XXI wieku w świecie literatury". Organizatorem wydarzenia było Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Spotkanie kierowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i poruszało wiele ciekawych kwestii związanych  z czytelnictwem w Polsce.

Sesja składała się z 13 wykładów, trwających od 10 do 15 minut, podczas których poruszano interesujące tematy np. „Rola literatury w życiu człowieka XXI wieku”, „Ewolucja nowych gatunków literackich” lub „E-booki kontra książki papierowe”.

Wydaje się, ze w dobie komputerów i rozwoju cywilizacyjnego, sztuka czytania powoli zanika. Ale czy tak jest naprawdę? Już same tematy, poruszane na spotkani, udowadniają, że potrzeba czytania nie zanika, a zmienia się. Czyta się mniej, to pewne, jednak warto próbować zaszczepiać wśród młodzieży potrzebę sięgania po książki – czy to w wersji papierowej, czy też elektronicznej. I między innymi po to organizowane są sesje dotyczące czytelnictwa. I jak udowadniają organizatorzy, nic nie jest jeszcze stracone. Ciągle istnieje szeroka grupa ludzi, która chętnie sięga po książki w ramach sprawiania sobie przyjemności, aby odpocząć i się zrelaksować. I z takimi o to właśnie emocjami, czytanie powinno być kojarzone.

Organizatorzy wzięli za cel przede wszystkim rozwój i szerzenie czytelnictwa wśród młodzieży. Zaznaczyli, jak ważną rolę odgrywa czytanie dla rozwoju uczniów. Podczas wykładów podkreślono, że czytanie książek poszerza nie tylko wiedzę i horyzonty, ale także wyobraźnię i zainteresowania. Zauważono potrzebę stworzenia młodym ludziom szczególnej przestrzeni wymiany poglądów i dyskusji na temat literatury, książek i czytania. Obecne ważne jest, by to uczniowie wyrażali swoje zdanie na temat roli lektur we współczesnym świecie. Należy ich zachęcać, nie zmuszać, dostosowując się do ich potrzeb, ale zarazem nie wolno zapomnieć, jakie wartości powinny być przekazywane.

Edukacja i sam program edukacyjny powstaje i jest modyfikowany po to, aby młodzież czuła potrzebę zdobywania wiedzy, nie musiała być zmuszana do nauki i by samo czytanie sprawiało przyjemność. Dlatego tak ważne jest, by uczniowie dyskutowali na tematy związane z kanonem literatur, aby ten był dostosowany do ich zainteresowań, ale jednocześnie niósł ze sobą odpowiednią wartość literacką.

By młodzi ludzie chętniej sięgali po książki, zachęca się ich do korzystania z wersji elektronicznej. Idąc z duchem czasu, jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla uczniów, ale i dla każdego miłośnika czytania. Jednym z argumentów, przemawiających za e-bookami, jest zapewne to, że na jednym urządzeniu możemy mieć mnóstwo różnych książek – w tym wypadku nie ogranicza nas prawie nic. Dostępność e-booków jest z dnia na dzień coraz bardziej powszechna i wiele książek ma swoje odpowiedniki w wersji elektronicznej. Oczywiście po drugiej stronie barykady stoją przeciwnicy e-booków, którzy często podkreślają, że e-booki to już nie to samo, co papierowe książki, których sam zapach i szum przewracanych kartek sprawia, że czytanie staje się swojego rodzaju rytuałem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by książki i ich odpowiedniki w postaci e-booków szli razem w parze. Każdy może wybrać to, co lubi i bardziej mu odpowiada.

Dzięki wykładom "Człowiek XXI wieku w świecie literatury" wielu młodych ludzi dowiedziało się, że ich zdanie na temat czytania i lektur jest ważne, a przede wszystkim liczy się w świecie dorosłych. Nie ma wątpliwości - warto popularyzować czytelnictwo wśród młodych ludzi. Przyniesie to wymierną korzyść i zaprocentuje w przyszłość. Należy także iść z duchem czasu, dostosowywać się do zmian i przyglądać się z uwagą potrzebom dzisiejszej młodzieży.

czytanie gorzów, człowiek xxi wieku gorzów, książki gorzów, gorzów lubi czytać, czytam bo lubię gorzów, e-book gorzów - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się