:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Coraz więcej Miejsc Obsługi Podróżnych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad regularnie polepsza stan polskiej infrastruktury drogowej nie tylko poprzez budowę nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych, ale również poprzez uruchamianie Miejsc Obsługi Podróżnych, które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. W najbliższych latach obok funkcjonujących już MOP-ów powstanie wiele nowych, co sprawi, że standard obsługi kierowców korzystających z sieci dróg krajowych będzie niezwykle wysoki.

GDDKiA planuje do końca 2011 roku przeprowadzić trzy nowe odrębne postępowania przetargowe na budowę Miejsc Obsługi Podróżnych. Każde postępowanie obejmie wszystkie obiekty MOP kat. II, czyli wyposażone w stacje paliw i kat. III ze stacjami oraz miejscami noclegowymi, zlokalizowane w ciągu danej autostrady.W pierwszej kolejności zostanie ogłoszone postępowanie na MOP w ciągu autostrady A2 (Stryków - Konotopa) wraz z dwoma obiektami znajdującymi się w przy obwodnicy Mińska Mazowieckiego (również formalnie A2). Ogłoszenie przetargu jest tu planowane na II kwartał br. Kolejne postępowania obejmą MOP-y zlokalizowane przy autostradzie A1 (przełom II i III kwartału br.) i A4 (III kwartał br). Informacja o planowanych przetargach podana z wyprzedzeniem ma przede wszystkim na celu umożliwienie dzierżawcom zaplanowania udziału w postępowaniach przetargowych na wszystkich ciągach autostradowych. Przekazanie terenów pod budowę MOP-ów wyłonionym dzierżawcom będzie następowało w miarę odbioru prac od wykonawców poszczególnych odcinków autostrad.Obecnie w Polsce przy autostradach pod zarządem GDDKiA działa 17 Miejsc Obsługi Podróżnych. Wpływy z dzierżawy MOP-ów zasilające budżet państwa tylko w 2010 roku wyniosły około 60 mln zł. W roku 2012 liczba Miejsc Obsługi Podróżnych zwiększy się do 56, a do roku 2015 roku szacowane wpływy z tytułu dzierżawy nieruchomości Miejsc Obsługi Podróżnych wyniosą około 500 mln zł a w latach 2011-2032 niemal 5 mld.Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) to teren wydzielony w pasie drogowym (w bliskim sąsiedztwie drogi) wyposażony w parking oraz w infrastrukturę służącą wypoczynkowi podróżnych. MOP-y w Polsce dzielimy są na trzy kategorie:* MOP klasy I - o funkcji wypoczynkowej: wyposażony w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie; dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii,
* MOP klasy II - o funkcji wypoczynkowo-usługowej: wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 1, oraz w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, informacji turystycznej,
* MOP klasy III - o funkcji wypoczynkowej i usługowej: wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 2, obiekty noclegowe oraz w zależności od potrzeb w agendy poczty, banku, biur turystycznych, biur ubezpieczeniowych.

MOP-y powstają tylko przy autostradach i drogach ekspresowych.

Coraz więcej Miejsc Obsługi Podróżnych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ministerstwa RP, - więcej informacji