:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Wakacje bez zagrożeń

Wakacje bez zagrożeń

Miejcie odwagę posługiwać się rozumem. To słowa Immanuela Kanta, które przyświecały uczestnikom V Konferencji Młodzieży Gorzów Wlkp. 2017 pod hasłem ,,Wakacje bez zagrożeń” zorganizowanej przez Fundację Czysta. Podczas spotkania, do rozważnych zachowań zachęcali m.in. specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. 

Za niespełna trzy tygodnie rozpoczną się długo wyczekiwane przez dzieci i młodzież szkolną wakacje. Dla wielu uczniów będzie to okres wypoczynku nad wodą, w górach, na wsi czy też w mieście. Słowem czas zabaw i zdobywania nowych wrażeń  i życiowych doświadczeń.

- Korzystajcie z tych dwóch miesięcy wolnego od szkoły, stresów, sprawdzianów i klasówek, ale róbcie to z głową. Używajcie swojego rozumu. Nie poddawajcie się presji znajomych czy rówieśników – mówiła do prawie 600 uczniów szkół gimnazjalnych zgromadzonych w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonii Gorzowskiej Grażyna Wojciechowska, prezes Fundacji Czysta Woda.

Doktor Mariusz Król, psychiatra z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, przestrzegał przed próbami eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi takimi jak alkohol, narkotyki czy dopalacze.

- Żaden narkotyk, i żadna jego (nawet najmniejsza) dawka nie są bezpieczne. Na przykład pod przykrywką „produktu kolekcjonerskiego” sprzedawane są narkotyki w postaci zanieczyszczonej. Do amfetaminy dilerzy dodają zmielone szkło, które kaleczy naczynka krwionośne w nosie i powoduje szybsze wchłanianie narkotyku. Ale nie idźcie tą drogą. To prosta droga do śmierci. Nie próbujcie tego. Pierwsza działka może być jednocześnie ostatnią – alarmował Mariusz Król.

Wakacje to czas wyjazdów nad morze, jeziora czy w góry. Nawet niedaleka podróż może skończyć się tragicznie.

- Na nasz oddział każdego roku trafiają dziesiątki ofiar wypadków. Podczas wakacji jest ich więcej niż zwykle. Pamiętajcie, że chwila nieuwagi może zaważyć na całym waszym życiu. Źle zapięte pasy, zbyt duża liczba pasażerów czy zbyt szybka jazda może się skończyć śmiercią lub poważnym, nieodwracalnym kalectwem. Tak samo jest ze skokami na główkę. Nie róbcie tego, nawet w akwenach, które wydaje się wam, że dobrze znacie – apelował Tomasz Grzechnik, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej gorzowskiego szpitala. 

O rozwagę apelowali też m.in. strażacy i policjanci, którzy przed konferencją przygotowali pokaz udzielania pomocy ofiarom wypadku samochodowego i uczyli jak się zachować sami znajdziemy się w sytuacji zagrożenia.

- Każdy z Was tu siedzących, a także wasi koledzy i koleżanki, którym mam nadzieję przekażecie tę wiedzę, musi być czujnym. Musicie zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia – mówił do zebranych detektyw Krzysztof Rutkowski, stały bywalec gorzowskich konferencji dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. 

Podczas V Konferencji Młodzieży Gorzów Wlkp. 2017 pod hasłem ,,Wakacje bez zagrożeń” była też mowa o stalkingu czyli o uporczywym nękaniu innych osób i nowych cyfrowych zagrożeniach w cyberprzestrzeni. 

wakacje gorzów, dzieci gorzów, lato gorzów, bezpieczeństwo gorzów, akcja gorzów - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się